Miejsca

Zamek Carrigadrohid

Czy wiecie, ile zamków jest w Szkocji? Nieco ponad 2 tys. A w Anglii? 4 tys. Jeśli dodać do tego ilość zamków Walii, to w Wielkiej Brytanii znajduje się niecałe 7 tys. zamków. Tymczasem w Irlandii – jest ich ponad 30 tysięcy! Nigdy nie liczyłem, ale w promieniu 50 km od Cork znalazłoby się ich co najmniej kilkadziesiąt.

Jednym z nich jest leżący 30 km od Cork zamek Carrigadrohid. Nazwa wywodzi się z języka irlandzkiego: Carraig An Droichid oznacza 'most na skale’. Widziałem już sporo zamków i zawsze jeśli wiódł do nich most, zawsze znajdował się na wprost bramy wejściowej. Tu jest inaczej: sam zamek stoi na niewielkiej skalnej wysepce pośrodku nurtu rzeki Lee, most zaś jest jakby przyklejony do zamku.

Zamek zbudował w XV wieku Cormac MacCarthyz Muskery. Mimo że budowla nie była jakoś specjalnie ufortyfikowana, wcale nie była łatwa do zdobycia. Z trzech stron otaczał ja bystry nurt głębokiej rzeki; jedyne wejście znajdowało się na moście na tyle wąskim, że niemożliwe było ustawienie na nim jakiejkolwiek machiny oblężniczej do wyłamania drzwi.

A mimo to zamek został zdobyty. Było to w roku 1650, gdy wojska Cromwella pod dowództwem Boyle’a po bitwie pod Macroom (to zaledwie kilkanaście kilometrów od zamku Carrgadrohid) przystąpiły do jego oblężenia. Anglicy pojmali wówczas biskupa Ross – Boetiusa MacEgana i zażądali, by ten przekonał obrońców zamku by się poddali. Biskup tymczasem jeszcze bardziej zagrzewał obrońców do walki. Za ten czyn, angielscy żołnierze powiesili biskupa na lejcach jego własnego konia. Wkrótce garnizon zamkowy się poddał; mogli jednak odejść wolno.

Zamek przypadł w udziale rodzinie Bowen, która mieszkała w nim do końca XVIII wieku – nim przeprowadziła się do wybudowanego dworu w pobliskim Oakgrove.

O ile sam zamek stanowi trwałą ruinę, o tyle kamienny most doń wiodący, jest w doskonałym stanie. Wprawdzie jest dość wąski i nie mina się na nim dwa samochody, ale wciąż jest przejezdny i wciąż służy mieszkańcom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *