Miejsca

West Cork Model Railway Village

Bramą do regionu zwanego West Cork jest Bandon, leżące 30 km od Cork. Mieszkańcy West Cork mają charakterystyczny, śpiewny akcent i zamiast „West Cork” powiedzą „Weszt Cork”. Dlatego czasem trudno ich zrozumieć. Mieszkałem w tym regionie kilka lat, mój szef mówił z lokalnym akcentem, więc jakoś to ogarniam.

Stolicą regionu jest jednak leżące 20 km dalej Clonakilty. Nie leży wprawdzie nad samym oceanem, ale blisko stąd na piękne, szerokie i piaszczyste plaże Inchydoney Beach.

Jedną z atrakcji miasteczka (nie jedyną!) jest West Cork Model Railway Village, w której można się poczuć jak Guliwer w krainie Liliputów. Odtworzono tam w skali 1:24 cztery miejscowości: Clonakilty, Bandon, Kinsale i Dunmanway takimi, jakimi były w latach czterdziestych ubiegłego wieku.

West Cork w miniaturze mieści się na dawnej stacji kolejowej i otwarto go w roku 1994. Ideą, wokół której powstała ekspozycja, była nieistniejąca już linia kolejowa West Cork – jedna z pierwszych, która powstała poza głównymi o środkami miejskimi w latach 1851-1893. Łączyła ona Cork z Bandon, Kinsale, Dunmanway i Clonakilty. Warto wiedzieć, że rozstaw szyn w Irlandii jest inny niż w Europie i wynosi 1600 mm (w Europie – 1435 mm); ten sam rozstaw jest także w Brazylii i Australii. Cały system kolejowy South Coast Railway liczył 151 km i obejmował także i inne miejscowości – choć dostępne one były 'z przesiadkami’.

Była to jednotorowa kolej napędzana najpierw parowymi, a następnie spalinowymi lokomotywami malowanymi na rożne odcienie oliwkowej zieleni. Kolej powolna, ślamazarna i mało ekonomiczna. Dość powiedzieć, że trasę którą kolej pokonywała w dwie godziny, samochodem można było przejechać w 30 minut. Nic zatem dziwnego, że ostatecznie w roku 1961 linię kolejową zamknięto, tory zaś rozebrano i sprzedano Nigerii.

Pomiędzy miejscowościami, na torach o długości pół kilometra, jeździ miniaturowa kolej. Całości dopełniają ręcznie wykonywane figurki ludzi i zdalnie sterowane modele pływające.

A po zwiedzaniu West Cork Model Railway Village, można się przejechać 'ciuchcią’ po ulicach Clonakilty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *