Ludzie, wydarzenia, historia Miejsca

Titanic

Daruję sobie opisywanie historii budowy i zatonięcia „Titanica” – bo nawet jeśli nie jest powszechnie znana, to jest powszechnie dostępna. Zajmę się zatem jedynie jego irlandzkim epizodem.

„Titanic’ – wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nigdy nie przycumował do nabrzeża w Cobh. Szalupami odstawiono pasażerów i pocztę na brzeg, w taki sam sposób przewieziono na pokład 123 pasażerów, którzy tu własnie mieli się zaokrętować.

Jednym z pasażerów który miał wykupiony bilet na trasie Southampton – Cherbourg – Queenstown, był jezuita – ojciec Francis Browne. Był on zapalonym fotoamatorem i podczas rejsu z Southampton do Queenstown wykonał setki zdjęć obrazujących dziewiczy rejs liniowca. Ze zdjęć powstało kilka wystaw, które były prezentowane na całym świecie, a Kodak zapewnił ich autorowi dożywotni zapas negatywów.
Co było później – wiadomo.

W Cobh Heritage Centre urządzonym w budynku dawnego dworca kolejowego (będzie jeszcze o tym mowa – bo to ciekawa historia!) jest trochę pamiątek związanych z „Titanicem” – choć tak naprawdę – to tylko repliki.

I to właściwie wszystko, co po Titanicu w Cobh pozostało – jeśli nie liczyć pierdyliona pamiątek które można tu kupić: kubeczków, długopisów, flag, maskotek i Bóg wie czego jeszcze.

Acha… W dawnym forcie, tuz obok stacji pilotówek jest jeszcze gruba tafla szkła, na której wygrawerowano nazwiska wszystkich podróżnych, którzy zaokrętowali w Cobh. Zaznaczono także tych, którym udało się przeżyć.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *