Miejsca

St. Coleman’s Cathedral

Ponad Cobh góruje szara bryła ogromnej neogotyckiej, rzymskokatolickiej katedry świętego Colmana. Wieża mierzy 91,4 m, co daje jej palmę pierwszeństwa wśród irlandzkich kościołów.

Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1868. Gdy ściany miały już 4 m wysokości, władze kościoła stwierdziły, że w sumie to może warto byłoby postawić bardziej okazały budynek. W efekcie trzeba było zdobyć fundusze na dodatkowych kilka tysięcy metrów sześciennych kamienia. Biskup z Cloyne, który poświęcił kamień węgielny, nie doczekał końca budowy. Jego następca – też z resztą nie. Dopiero trzeciemu biskupowi z Cloyne udało się poświęcić katedrę – a było to w roku 1919, po 49 latach budowy.

Wnętrze robi naprawdę imponujące wrażenie: wapienne okładziny ścian, marmurowe kolumny, mozaikowa podłoga, kamienne zdobienia, witraże i drewniane meble wykonane bez gwoździ i kleju, wystawiają dobre świadectwo rzemieślnikom sprzed stu lat.

Na wieży kościoła zainstalowany jest 46 dzwonowy carillon – największy w Irlandii i jeden z największych w Europie, wydzwaniający kwadranse i pełne godziny.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *