Miejsca

Shell (Cliff) Cottage

Niezwykły dom o ścianach wyłożonych… muszelkami

Na południowym wybrzeżu hrabstwa Wexford znajduje się mała wioska Cullenstown. Położona na klifie, pod sobą ma piękną, piaszczystą plażę, wielokrotnie nagradzaną „błękitną flagą”. A na końcu wsi, tam gdzie już tylko pola i wąska ścieżka wzdłuż urwiska, stoi niezwykły dom: to Shell Cottage (czasem zwany Cliff Cottage), czyli „muszelkowa chata”.

Parterowy, kamienny budynek został wybudowany około roku 1840, dach zaś pokryty został owsianą słomą; słowem – dom (a właściwie mała farma) jakich mnóstwo powstało w okolicy. Ten jednak wyróżnia się szczególną dekoracją: wszystkie ściany od góry do dołu inkrustowane są muszlami sercówek, małży i przegrzebków ułożonymi w figury geometryczne, kwiaty, ryby i morskie artefakty.

Autorem tej niecodziennej dekoracji był nieżyjący już Kevin Ffrench, który przez 30 lat swego życia pracowicie projektował i wykonywał ozdoby. Po jego śmierci w 2003 roku jakiś czas mieszkała w nim jego wnuczka, służył także jako dom wakacyjny. Niestety, zaczął popadać w ruinę.

Od dwóch lat słomiana strzecha przykryta jest folią. Problemy z finansowaniem – mimo dotacji od irlandzkiego rządu oraz ogólna sytuacja związana z pandemią spowodowały, że remont się przeciąga. Dlatego jeśli kogoś stać, niech dorzuci parę centów na remont – bo szkoda, żeby taki obiekt popadł w ruinę. Link to gofundme jest tutaj:

https://gofund.me/05a2c571

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *