Miejsca

Liscaroll

Schronisko dla osłów i mułów

Jeszcze nie tak dawno irlandzka wieś nierozerwalnie związana była z widokiem osiołków i mułów. Te sympatyczne i poczciwe kłapouchy spotkać można było na wąskich wiejskich drogach zaprzężonych do dwukołowych wózków załadowanych bańkami z mlekiem albo wyładowanych sianem. Często z obu boków nosiły wiklinowe kosze wypełnione torfem na opał…

Wszystkie psy idą – ponoć – do nieba. A dokąd szły biedne, spracowane osły, które już nie były w stanie pracować dla swoich właścicieli? W roku 1987 na polach w okolicach wsi Lisacaroll utworzono Donkey Sanctuary – czyli schronisko dla osłów. Wydaje się to nieprawdopodobne, żeby w obecnych czasach tak duże zwierzę jak osioł było bezpańskie i musiało szukać opieki w schronisku. A jednak: w marcu 2021 na torfowiskach w Co. Galway napotkano błąkającego się, bezpańskiego osła. Miesiąc wcześniej właścicielowi z Co. Wcklow odebrano osła, którym nie chciał lub nie mógł się dostatecznie zaopiekować. Oba znalazły swój dom w Liscaroll.
W ciągu ostatnich 34 lat działalności, przez Donkey Sanctuary przewinęło się 5600 zaniedbanych lub porzuconych osłów i mułów. Dziś pod opieką schroniska znajduje się 1800 zwierząt, z których 680 znalazło swój drugi dom. Bo wiedzieć warto, że jeśli ma się odpowiednie warunki, można przygarnąć osiołka lub muła i zapewnić mu dom. Można go także „zaadoptować wirtualnie”, przesyłając co miesiąc niewielka sumę na jego utrzymanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *