Miejsca

Kinsale

Byliśmy na półwyspie Old Head of Kinsale, pora zatem odwiedzić miasteczko od którego półwysep wziął nazwę, czyli Kinsale.

Po irlandzku Cionn tSáile oznacza „głowę (ryby) w solance”. Położone u ujścia rzeki Bandon, pięciotysięczne Kinsale jest ważnym ośrodkiem żeglarskim, mekką płetwonurków oraz portem rybackim. Ciche i senne w miesiącach zimowych, wiosną i latem tętni gwarem turystów, licznie odwiedzających miasteczko.

Nie wiedzieć czemu, miasteczko upodobali sobie… Hiszpanie. W roku 1518 arcyksiążę Ferdynand, późniejszy cesarz Ferdynand I, niespodziewanie „wpadł” do Kinsale. Ot, tak na chwilę, w ramach turystycznej wycieczki. W 1601 roku wylądowała tu hiszpańska Armada, która chciała się połączyć z irlandzkimi rebeliantami w walce przeciw brytyjskiej koronie. 4 tysiące żołnierzy uzbrojonych po zęby oraz irlandzcy buntownicy zostali jednak otoczeni w Kinsale i po walkach trwających od października 1601 do stycznia 1602 roku musieli się poddać. I tak oto Anglicy zajęli ostatni kawałek wolnej Irlandii…

Co warto zobaczyć? Na pewno anglikański kościół św. Multosa z 1190 roku. Na pewno Desmond Castle pochodzący z ok. 1500 roku. Wbrew nazwie – nie był to zamek – a urząd celny. Funkcję tę pełnił do roku 1641, kiedy to wybudowano nowy urząd celny, a zamek zamieniono na więzienie marynarki wojennej. Ponieważ osadzano w nim głównie francuskich i hiszpańskich więźniów, szybko uzyskał przydomek „French Prison” – francuskie więzienie. Strawiony pożarem w roku 1747 (w którym zginęło 54 więźniów), odbudowany – znów służył jako więzienie – tym razem miastu, a w czasie Great Famine (wielkiego głodu w Irlandii) – jako przytułek. Dziś mieści się w nim ekspozycja pokazująca Desmond Castle jako urząd celny oraz… Muzeum Wina. Zwiedzić się nie da: wiadomo dlaczego.

Zabytków jest jeszcze kilka – ot choćby pochodzący z 1600 roku Dom Targowy oraz Charles Fort – któremu poświęcę osobną literkę – bo jest to ciekawe miejsce. Niech go tylko otworzą dla zwiedzających…

Kinsale słynie z doskonałych restauracji oraz festiwali kulinarnych. Jedna z restauracji – „Bastion”, w roku 2020 otrzymała nawet „gwiazdke Michelina”….

A na wyjeździe z miasta, w kierunku na Old Head of Kinsale – most przez rzekę Bandon. Zauważyliście, że most jest… pochyły?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *