Zwyczaje, tradycje, wierzenia

Irish Coffee

Hydroplan i kawa po irlandzku

Irlandzka kuchnia uchodzi – obok angielskiej – za najgorszą w Europie. I trudno się z tą opinią nie zgodzić. Nawet „Irish Stew” (baranina lub jagnięcina, marchew, pietruszka, cebula, ziemniaki i rzepa; wszystko do gara – i dusimy do miękkości) będący irlandzkim spécialité de la maison daleko, daleko odbiega od innych potraw eintopf: polskiego bigosu, wschodniej soljanki, amerykańskiej jambalayi czy prowansalskiej ratatouille, że nie wspomne o bałkańskim giuweczu czy węgierskim gulaszu. Jest jednak irlandzka potrawa, napój właściwie, który podbił – obok whiskey – świat: to kawa po irlandzku czyli Irish Coffee.

Słyszałem kilka wersji jak narodził się ów napój. Każda opowieść miała w tle samolot, barmana i zziębniętych pasażerów. Raz samolot wylądował na lotnisku Shannon obsługującym loty transatlantyckie, innym razem „in middle of nowhere” (czyli pośrodku niczego)… Odnoszę jednak wrażenie, że trafiłem na wersję jak najbardziej prawdziwą; oto ona:

25 stycznia 1943 roku z Foynes Port – lotniska obsługującego hydroplany latające przez Atlantyk, wyruszył wodnopłatowiec. Z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych, po kilku godzinach lotu samolot musiał zawrócić do Irlandii. Zmarznięci pasażerowie szczęśliwie wylądowali na rzece Shannon i poszli rozgrzać się do lotniskowej restauracji. Kuchnia już była niestety zamknięta, więc barman – niejaki Joe Sharidan – sporządził im coś na rozgrzewkę z tego, co akurat miał pod ręką: kawy, śmietanki i whiskey. Amerykańskim pasażerom niezwykle do przypadł do gustu ów napój. Jeden spytał nawet: „To kawa brazylijska?” – na co Joe odpowiedział: „Nie, to kawa po irlandzku”. I tak już zostało…

No to teraz przepis na Irish Coffee:

  • do specjalnej szklanki (choć w tym przypadku nie powinniśmy być zbyt wybredni jeśli o naczynie chodzi) wlewamy trochę gorącej wody, aby ją rozgrzać.
  • wylewamy wodę i wsypujemy 2 łyżeczki cukru (najlepiej brązowego) oraz wlewamy ok. 120 ml gorącej, aromatycznej, czarnej kawy. Mieszamy.
  • dodajemy 50 ml irlandzkiej whiskey. Mieszamy
  • na wierzch kładziemy ok. 30 ml ubitej kremowej śmietanki

I to tyle.
Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *