Miejsca

Hollycross

Hollycross – czyli Święty Krzyż, jest niewielką wsią w Tipperary, niedaleko Thurles. A gdy miniemy masywny, kamienny, średniowieczny most przez rzekę Suir, znajdziemy się wprost pod murami starego opactwa cystersów.

Założyli je benedyktyni w roku 1169, by po kilkunastu latach, w roku 1180 przekazać je cystersom, będącym odgałęzieniem ich zakonu. Około roku 1233 sprowadzono tu relikwię domniemanego fragmentu krzyża świętego i od tej chwili klasztor stał się miejscem średniowiecznych pielgrzymek.

Po raz ostatni relikwię wystawiono na widok publiczny w roku 1632. Po wojnie cromwellowskiej, klasztor popadł w ruinę i na przełomie XVII i XVIII wieku był zupełnie opuszczony i stał się miejscem pochówku dla okolicznej ludności.

W pięćsetną rocznicę założenia klasztoru, 21 stycznia 1969 roku irlandzki parlament podjął decyzję o odbudowie Hollycross, przywróceniu mu miejsca kultu katolickiego oraz pomnika narodowego. Watykan przywrócił opactwu prawo używania krzyża jerozolimskiego (czyli krzyża Krzyżowców), a zakrystianin z Bazyliki św. Piotra w Rzymie przywiózł – wraz ze stosownym certyfikatem – relikwie krzyża świętego. W opactwie funkcjonuje jedynie kościół; budynki klasztorne nadal znajdują się w tzw. 'trwałej ruinie’.

W październiku 2011 roku złodzieje dostali się do wnętrza opactwa i przy pomocy młotka, wkrętaka i kątowej szlifierki zrabowali dwa złote krzyże – w tym także i ten, który zawierał relikwię. Odzyskano je – na szczęście – w kilka miesięcy później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *