Ludzie, wydarzenia, historia Miejsca

Echo Boy

Na St. Patrick Street – głównej ulicy w Cork, tuż obok Le Chateau Bar stoi odlana z brązu figura chłopca sprzedającego gazety. To „Echo Boy”.

W 1892 roku powstała gazeta „Evening Echo” i od samego początku jej dystrybucja prowadzona była przez Echo Boys – gazeciarzy: kilku lub kilkunastoletnich bezdomnych lub bardzo biednych chłopców. Niewielka prowizja otrzymywana za sprzedaż gazet pozwalała albo podreperować domowy budżet, albo w ogóle przeżyć następny dzień.

Bodaj najbardziej znanym Echo Boy był John Kelleher. W gazetowy „business” wprowadziło go jego matka, która przez ponad pół wieku: od 1918 roku do chwili śmierci w roku 1970, sprzedawała gazety na ulicy. John zaczął z nią sprzedawać gdy był ośmioletnim chłopcem; skończył po 76 latach, gdy był 84 letnim człowiekiem.

Córka wspominała go tak:

Wychodził do pracy przy każdej pogodzie. Gdyby było tsunami, mój ojciec też by w nim sprzedawał. Gazeta była dla niego jak religia. Uwielbiał spotykać się z ludźmi i rozmawiać. Spotkał ludzi z różnych środowisk i nauczył się traktować wszystkich tak samo. Jego edukacja nie była na studiach, ale na ulicy. Był bardzo wysportowany i miał niesamowitą wiedzę o Cork. Był jak Mapy Google.

Obejrzyjcie ten film: to John Kelleher w roku 1969 sprzedający gazet na ulicy… Aż niewiarygodne!

https://www.rte.ie/archives/2019/1023/1085213-cork-street-newsvendor/

Gdy umarł w roku 2019, do jego trumny włożono egzemplarz „Evening Echo” i „Irish Examiner” które sprzedawał przez całe swoje zawodowe życie.

Innym, nie mniej znanym gazeciarzem jest David Hogan, którego spotkać można obok głównego urzędu pocztowego w Cork.

2 thoughts on “Echo Boy

  1. Toż to absolutnie niesamowite.. Gazeciarz kojarzy mi sie wyłącznie z chłopcem stojącym na ulicy i wykrzykującym nagłówki z gazet Za pozwoleniem udostępnię film i Twoją opowieść w grupie na FB 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *