Miejsca

Drombeg Stone Circle

Łazienka z ciepłą wodą sprzed 3 tysięcy lat

Kamienny Krąg Drombeg, zwany także Ołtarzem Druida, nie jest może najbardziej spektakularnym przykładem tego typu budowli w Irlandii, ale jest bodaj najchętniej odwiedzany. Znajduje się ok. 2 km od malowniczej wioski Glandore i zlokalizowany jest na płaskowyżu z widokiem na pola i ocean atlantycki. Krąg stanowi 17 kamieni z lokalnego piaskowca ułożonych w okrąg o średnicy 9 metrów. Trzy z kamieni wyraźnie wyróżniają się od innych: o ile wszystkie oddalone są od od siebie o mniej więcej równą odległość, o tyle dwa o wysokości ok. 2 m każdy, stoją tuz obok siebie. Jeden ma wyraźnie falliczny kształt, drugi ma kształt rombu. To pomiędzy nimi widać słońce 21 grudnia, w dniu zimowego przesilenia. Promień słońca pada na trzeci kamień stojący naprzeciwko; jest to jedyny kamień leżący poziomo.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w połowie lat pięćdziesiątych, po środku kręgu, pod kamieniem, odkryto odwrócone dnem do góry ceramiczne naczynie, w którym znajdowały się zwęglone zwłoki nastolatka. Datowanie węglem wykazało, że pochówek pochodził sprzed 1100-800 lat przed naszą erą.

W odległości czterdziestu metrów od kamiennego kręgu, znajdują się pozostałości jeszcze dwóch budowli: pierwszą z nich była chata – a właściwie dwie okrągłe chaty, jedna większa druga mniejsza, połączone ze sobą czymś w rodzaju korytarza. Dziś pozostały z niej jedynie kamienne fundamenty otaczające wgłębienie w ziemi, choć kiedyś miały oczywiście dach wsparty na centralnym, drewnianym słupie.

Druga budowla – to fulacht fiadh, czyli coś rodzaju odpowiednika dzisiejszej kuchni i łazienki zarazem. Znajdował się tam niewielki zbiornik wody wyłożony kamiennymi płytami, a tuż obok niego – miejsce na ognisko, na którym pieczono mięso. Ale wystarczyło rozgrzać kamienie w ognisku i wrzucić je do zbiornika, by w ciągu 18 minut doprowadzić do wrzenia 318 litrów wody. Nawet w chłodnym irlandzkim klimacie woda była gorąca jeszcze przez około 3 godziny, co pozwalało na delektowanie się także mięsem gotowanym.

Zbiornik wykorzystywany był również jako łazienka z ciepłą wodą, choć oczywiście wody nie doprowadzano do wrzenia. W nim także barwiono skóry, a nawet przygotowywano piwo.

Jest to jeden z ok. 40 kamiennych kręgów leżących w Cork i Kerry. Miejsca takie jak to, były ośrodkami kultu i rytuałów w epoce brązu, 1500-800 lat przed naszą erą. Badania archeologiczne wykazały, że miejsce to było zamieszkanie jeszcze w V wieku naszej ery. Później – z nieznanych przyczyn – zostało opuszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *