Miejsca

Blackrock Castle

Pod koniec XVI wieku mieszkańcy Cork apelowali do królowej Elżbiety I (pamiętajmy, że Irlandia wówczas znajdowała się pod panowaniem korony brytyjskiej) o wybudowanie fortu, który mógłby przeciwstawić się atakowi piratów na miasto. Na południowym brzegu rzeki Lee, tuż u jej ujścia do zatoki Cork Harbour, w 1582 roku wybudowano najpierw fortyfikacje, a następnie około roku 1600 – zamek obronny. Jego najstarszą częścią jest okrągła wieża (ta niższa) o średnicy 10,5 m i grubości ścian aż 2 m! Mury, budynki i druga wieża powstały znacznie później.

Zamek zawsze należał do miasta. Jakiś czas pełnił nawet rolę… latarni morskiej, ponoć najlepszym i najsumienniejszym latarnikiem w jego dziejach była ponoć kobieta. W zamku urządzano spotkania, bankiety i zawody w rzucaniu strzałką. Wiadomo: 'elyty’ muszą się gdzieś bawić. Po jednym z takim bankietów zamek – a było to w roku 1827 – strawił pożar.

Dwa lata trwa odbudowa i rozbudowa zamku. Czas jakiś zamek jeszcze należał do miasta, ale w Pod koniec XIX wieku zamek sprzedano prywatnej osobie, która zamieniła go na mieszanie, biura, siedzibę klubu wioślarskiego i restaurację.

W 2001 roku zamek został odkupiony przez miasto i sporym nakładem sił i środków przywrócono mu dawną świetność. Dziś mieści obserwatorium astronomiczne Cork Institute of Technology oraz planetarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *