Ludzie, wydarzenia, historia Miejsca

Belvelly Castle

Przy wjeździe na Great Island, na której leży Cobh, stoi zamek Belvelly Castle, zwany także De Barra.. Wybudowany w XIV lub XV wieku, pierwotnie należał do anglo-normańskiej rodziny Hodnett. Przechodził z rąk do rąk, by ostatecznie popaść w ruinę w XIX wieku.

W czasie I wojny światowej był licznie odwiedzany przez turystów – a to za sprawą sprytnych woźniców, którzy wmawiali turystom że jest to zamek Blarney z jego słynnym kamieniem. Na początku tego stulecia zamek został sprzedany i po remoncie przeprowadzonym w latach 2016-2018 jest zamieszkany.

Ciekawostką jest drzewo rosnące na dachu zamku. W czasach gdy był niezamieszkany, wykiełkowało jakieś nasiono, po latach zamieniając się w okazałe drzewo. Podczas remontu trzeba je było oczywiście ściąć, ale nowi właściciele – zafascynowani potęgą przyrody, umieścili na dachu jego replikę pokrytą płatkami prawdziwego złota.

Z Belvelly Castle związana jest pewna legenda. Ponoć w XVII wieku mieszkała na zamku przepiękna Lady Margaret Hodnett. Wielu starało się o jej rękę, ale ona nie była rada nikomu.

Jednym z konkurentów do jej reki był Lord Rockenby. Po kolejnej odmowie postanowił siłą wziąć ją za żonę. Przez rok oblegał zamek – i dopiero wówczas jego obrońcy się poddali.
Gdy Lord Rockenby wszedł do sypialni Margaret Hodnett, zamiast pięknej wybranki swego serca ujrzał chudą, pomarszczoną i wynędzniałą od głodu kobietę. Z wściekłości rozbił jej lustro i w tym samym momencie brat Lady Hodnett przebił go mieczem.

Margaret Hodnett straciła zmysły. Snuła się po zamku od lustra do lustra sprawdzając, czy jej dawna uroda wróciła. Nigdy nie opuściła murów Belvelly Castle.

Jej duch wciąż błądzi po zamku, czasem ubrany w biały welon, czasem bez twarzy… Jeden z kamieni w ścianie jest idealnie wygładzony; ponoć w tym miejscu wisiało kiedyś ulubione lustro Lady Hodnett, a jej duch wciąż wyciera z niego kurz, szukając śladów dawnej urody…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *